sps24.pl

sport, pszczyna, piłka nożna, relacja live, wyniki na żywo, pniówek Pawłowice, nadwiślan góra, iskra pszczyna, krupiński suszec, czarni piasek, sokół wola, lks studzionka, klasa a, podokręg tychy, klasa b, klasa c, plks pszczyna, pless, siatkówka

Pszczyna Sport

Infopres.pl
Używamy cookies m.in. w celach zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z naszej strony (zapamiętywanie preferencji i ustawień na naszych stronach, zbieranie anonimowych danych dla celów statystycznych). Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.
 
 
piątek, 22 czerwiec, 2018r. .::. Pauliny, Flawiusza .::. najnowszy artykuł: 47,77 s Jacka Majewskiego w biegu na 400 m
Szukaj w serwisie:
 
   
25-12-2016 11:02
Szkolenie młodzieży "oczkiem w głowie" Henryka Kuli
Na starcie piłkarskiego sezonu 2016/2017 nowym prezesem Śląskiego Związku Piłki Nożnej wybrany został Henryk Kula. Jak wyglądał początek pracy byłego prezesa Sokoła Wola w roli szefa śląskiego futbolu i jakie są jego kolejne cele i priorytety?
Mijają cztery miesiące odkąd został pan wybrany prezesem ŚlZPN. Jak ocenia pan ten krótki czas? Co w tym okresie udało się zrealizować?
Ocena tego, co już się wydarzyło nie należy do mnie, tylko do działaczy, piłkarzy i całego śląskiego środowiska piłkarskiego. Co mogę powiedzieć sam – otworzyliśmy związek dla ludzi, wszyscy mogą zobaczyć co się u nas dzieje. Mamy w Polsce trend na szkolenie młodych piłkarzy, dlatego szkolimy też trenerów. W chwili obecnej odbywa się łącznie osiem kursów UEFA A, B i C. Szkolenie, szkolenie i jeszcze raz szkolenie. Jesteśmy też zadowoleni z pozyskania sponsora dla klasy okręgowej – firmy ZINA. Reszta to bieżąca praca.

Na pewno postawił pan mocno na wizerunek – związek jest widoczny w mediach, ożył marketing, są umowy partnerskie, wszędzie pełno informacji o ŚlZPN – wystarczy zajrzeć na stronę www, która tętni życiem…
Szefem komisji medialnej Śląskiego Związku Piłki Nożej został doświadczony dziennikarz Jerzy Dusik, który wchodzi też w skład komisji medialnej PZPN. Chcemy otwierać śląski futbol na portal Łączy Nas Piłka. Pojawiają się też pasjonaci, którzy dla śląskiej piłki chcą pracować jako wolontariusze, dlatego chcemy nawiązać współpracę z instytutem Dziennikarstwa Uniwersytetu Śląskiego. Chcemy żeby Polsce w coraz większym stopniu była pokazywana śląska piłka już w wykonaniu tych najmłodszych.

Jakie są dalsze cele, priorytety?
Związek ma dwa cele. Pierwszy to popularyzacja piłki nożnej amatorskiej – od IV ligi w dół, aż do piłki młodzieżowej. Druga kwestia to jest szkolenie. Oprócz organizowanych przez związek kursokonferencji dla trenerów chcemy też pobudzić do życia zajęcia warsztatowe dla trenerów, w mniejszych grupach. Wtedy można szczegółowo zaprezentować i zacząć wdrażać najnowsze trendy szkoleniowe.

Czyli ponownie wracamy do pracy z piłkarskim narybkiem.
Absolutnym priorytetem obecnego zarządu ŚlZPN jest szkolenie dzieci i młodzieży. Marzę o tym, żeby zapoczątkować szkolenie dzieci w ośrodkach wiejskich – na wzór prowadzonej przez PZPN Akademii Młodych Orłów, żebyśmy dali wszystkim możliwość równego rozwoju i wyłapania perełek. Na takich treningach doskonalono by technikę na podstawie określonego przez związek programu. Technika to przecież podstawa. Drugie marzenie to wprowadzenie rozgrywek ligowych dopiero od kategorii trampkarza (U–14 – przyp. red.). Wcześniej chcielibyśmy wprowadzić tylko turnieje. Wszystko odbywałoby się na zasadzie nauki i zabawy, bez zbędnej presji wyniku. Wtedy trenerzy mogliby się skoncentrować na nauczaniu, a nie nastawianiu na wygrywanie. Chcemy aby w tym względzie u nas było podobnie jak w Anglii.

O sile danego związku bez wątpienia stanowią największe kluby z regionu. U nas nie jest z tym najlepiej. Co pan myśli na ten temat?
Nie mogę się z tym zgodzić. Mamy dwa kluby w ekstraklasie, pięć w I lidze, cztery w II lidze i siedem w III lidze. Jeśli chodzi o liczby, na pewno siłę mamy sporą, mimo, że nasze zespoły nie prezentują topowego poziomu w Polsce. Nasz związek jest traktowany jako silny ośrodek. Musimy zrobić wszystko, żeby zatrzymać na Śląsku najwybitniejszych zawodników. Chciałbym stworzyć piramidę, w której wszystkie mniejsze kluby z danej okolicy pracują na lidera. To może poprawić nasz poziom.

Taka piramida może wydawać się naturalna, ale mniejsze kluby często blokują zdolnych zawodników, nie dając szans na większy rozwój.
Nie może dochodzić do sytuacji, że w drużynie młodzieżowej gra dziesięciu przeciętnych chłopców, a jeden zdecydowanie się wybija. Wtedy ten jeden przestaje się rozwijać. Mamy pomysł, który sprawi, że małym klubom będzie zależało na tym, żeby ich najzdolniejsi chłopcy szli wyżej i szkolili się, dalej rozwijali. Wdrożenie tego pomysłu nie odbędzie się jednak z dnia na dzień i trzeba cierpliwości.

Oprócz funkcji prezesa ŚlZPN wszedł pan także w skład zarządu PZPN.
Będąc w zarządzie PZPN mogę reprezentować śląską piłkę i walczyć o nasze województwo, wdrażać pewne pomysły, jak choćby pozyskiwać fundusze na rozwój dzieci i młodzieży, które pozwolą na to, żeby w przyszłości młodzi piłkarze zasilali piłkę zawodową, aby ta stała na jak najwyższym poziomie.

W listopadzie zaprosił pan do Woli prezesa PZPN Zbigniewa Bońka. Skąd pomysł na taką wizytę?
Znamy się z prezesem Bońkiem od dłuższego czasu. Przy niedawnych wyborach na prezesa PZPN Śląski Związek był jednym z pierwszych, który opowiedział się za tą kandydaturą. Postanowiłem zaprosić prezesa, który odwiedził dzieci w szkole, a także grupy młodzieżowe Sokoła Wola. Mam nadzieję, że to nie ostatnia jego wizyta.

Jest szansa, że derby Sokoła z Frydkiem w ostatniej kolejce sezonu i być może mistrzowską fetę z wysokości trybun stadionu w Woli obejrzy prezes Boniek? Padły takie słowa w wywiadzie dla internetowej telewizji klubu z Woli.
W tym czasie w Tychach i Krakowie będą się odbywały mecze Młodzieżowych Mistrzostw Europy. Być może jeśli będzie w okolicy, to kto wie – może pojawi się szansa na to, żeby ponownie nas odwiedził. Wprawdzie nie obiecał, ale też nie zaprzeczył, więc zobaczymy.

Sokół Wola, którym rządził pan przez lata prowadzi w tabeli klasy A. Czy uda się wrócić do okręgówki? Proszę ocenić z pozycji kibica.
Jeśli chce się awansować, nie można tracić punktów choćby w taki sposób, jak w meczu derbowym z LKS–em Frydek. Strata punktów sprawia, że bez dużego zapasu punktowego, nie będzie łatwo. Być może stać ich na awans, ale w pewnym momencie trzeba też sobie zadać pytanie – co jest lepsze: grać w klasie A i mieć na trybunach po 300–400 kibiców, czy awansować i po kolejnym przegranym meczu pojawi się 10 razy mniej widzów. Sokół bez wzmocnień może nie poradzić sobie w okręgówce, a z kolei wzmocnienia niosą za sobą wydawanie pieniędzy. Niezależnie od rozstrzygnięcia, trzeba pochwalić obecny zarząd – jeden z najmłodszych w podokręgu, złożony z zawodników klubu. Radzą sobie naprawdę nieźle.

Schodząc w tematy lokalnej piłki... niewiele jest małych klubów, które przyciągają kibiców na trybuny. Większość stadionów świeci pustkami, a brakuje osób rządzących w klubach. Nie obawia się pan, że lokalna piłka powoli umiera?
Ten temat jest bardzo złożony. Bez wątpienia lokalna piłka stopniowo się zmienia. Być może z czasem ubędzie zespołów, ale o jej przyszłość jestem spokojny, patrząc na szkolenie najmłodszych i to, co dzieje się w polskiej piłce. Każdy sukces gwarantuje popularność. To doprowadzi do sytuacji, że za kilka lat wychowani zawodnicy sami będą tworzyć obraz piłki lokalnej. Mam przynajmniej nadzieję, że tak będzie.

Jedno jest pewne – cała sprawa rozbija się o pieniądze…
Coraz mniej jest ludzi inwestujących w sport. Pieniędzy na rynku sportowym ubywa i nie ma się co spodziewać, że ktoś będzie dokładał do piłki. Może dojść do sytuacji, że w okręgówce, czy A–klasie będzie trzeba grać tylko i wyłącznie dla przyjemności, a jeśli ktoś się zdecyduje na grę, będzie musiał do tego dokładać. Niebawem gra w piłkę na niższych szczeblach będzie tylko dla pasjonatów i nie będzie można liczyć na kibiców, którzy często wolą obejrzeć mecze lig zachodnich w telewizji, zamiast marznąć jesienią na stadionie. Ale wierzę, że piłka nożna, która od ponad 150 lat budzi emocje i daje radość, nadal będzie się rozwijać na każdym poziomie.
(Rozmawiał Tomasz Kropidło)
Wasze opinie
2017-01-01 11:45:47
jo
(89-68-106-9.dynamic.chello.pl)
HK to Henryk Kwinto?? Ten muzyk??
 
2016-12-29 17:37:10
Domen
(user-31-174-52-194.play-internet.pl)
powiat – przyjdź, działaj, pokaż klasę, ekspert od narzekania na wszystko i wszystkich ... zal.pl
 
2016-12-29 15:09:27
DZIAŁACZ
(user-94-254-177-21.play-internet.pl)
SRATA TATA PIERDU PIERDU IDZIE JUZ WIOSNA BĘDZIE TRAWA SZYBCIEJ ROSŁA. BIEDNE KLUBY DLA DOBRA DZIECI POWINNE BYC ZWOLNIONE Z OPŁAT I PŁACENIA SĘDZIOM. TO BYŁBY RUCH GODNY MISTRZA A NIE LANIE WODY
 
2016-12-29 12:51:54
Real
(apn-31-0-38-220.dynamic.gprs.plus.pl)
powiat – dawaj, działaj, polska piłka liczy na takich jak Ty. Pokaż klasę !! ściema.pl Do kibica sokoła – też kibic Sokoła: IV liga w Woli – na razie nie ma za co, popatrz na Pszczynę (szkółka, mnóstwo młodzieży)a IV ligę ciężko utrzymać bez możnego, strategicznego sponsora; Krupiński bez kopalni też za chwilę będzie co najwyżej w okręgówce. A z drugiej strony jak się wywindujemy wysoko a sponsor sie wycofa to podzielimy los Piasku, Chełmu – oni już poszli po rozum do głowy. Kosmos z nad Wisły (po sąsiedzku z Małopolską) szukał młodzieży w Jaworznie a II ligę jeszcze długo będą spłacać... PS. Powodzenia w działaniu dla Pana HK.
 
2016-12-29 09:43:57
Kibic powiatowy
(109.207.100.237)
Co tam w Nadwiślanie słychać???
 
2016-12-27 17:21:36
powiat
(188.146.77.109.nat.umts.dynamic.t-mobi)
opowieści,opowieści,młodzież,dzieci,bo to chwytliwe i modne teraz,nic nie zrobiłeś i nic nie zrobisz,opowiastki dla naiwnych…ściema.pl.
 
2016-12-26 14:34:36
kibic sokoła
(109.207.104.86)
Heniu przypomnę ci ..... 2 lata temu jeszcze przed wyborami do samorządów mówiłeś że jak wygra Bogdan to na Woli IV liga i cooooooooooo? z punktu siedzenia zmienia się punkt widzenia.
 
 
Treść:
Autor:
Wprowadzając komentarz akceptujesz regulamin vortalu SPS24.pl.
Sprawdz również naszą Politykę Prywatności
cyfra
   
Sps24.pl - Infopres.pl - Grupa Terrabit - Graphic project: Przemysław Czabrowski - Programmer: Rafał Oleśkowicz (utf-8, xhtml11.dtd)